Salderings-regeling en energie delen.

Energiecoöperatie Berkum u.a.
Salderingsregeling en energie delen.

De overheid heeft besloten om twee veranderingen door te voeren die een grote invloed hebben op de energierekening van u en mij. Het zijn:

  1. Het besluit om per 1 januari 2027 de salderingsregeling direct en volledig te beëindigen.
  2. Het besluit om uiterlijk 1 januari 2026 ook in Nederland “energie delen” mogelijk te maken.

Salderingsregeling.

Het beëindigen van de salderingsregeling zal nadelige financiële gevolgen hebben voor de bewoners die zonnepanelen op hun dak hebben liggen. Hoewel sommige energiebedrijven nu al aangeven wat de gevolgen voor de energietarieven zal zijn, zal pas in de loop van 2026 echt duidelijk worden hoe de energietarieven aangepast zullen worden.

Helaas heeft het zwabberende overheidsbeleid en onduidelijkheid over tarieven als effect dat de plaatsing van zonnepanelen gestagneerd is. Ondanks dat het investeren in zonnepanelen nog steeds ook financieel een goede investering is. In plaats van een terugverdientijd van 5 á 7 jaar wordt het zonder saldering mogelijk 10 á 15 jaar. Zonnepanelen gaan zo’n 25 jaar mee en ook daarna leveren ze mogelijk nog steeds stroom.

Het besluit om “energie delen” mogelijk te maken biedt echter perspectief voor eigenaren van zonnepanelen maar ook voor de buur die nog geen zonnepanelen heeft.

Energie delen.

Wat is energie delen? Een voorbeeld: als je zonnepanelen op je dak hebt liggen dan gebruik je zo’n 30 % van de opgewekte energie zelf direct in je huis. De andere 70% die je opwekt lever je aan het net. Bij energie delen lever je energie die je over hebt aan je buren die nog geen zonnepanelen hebben of bijvoorbeeld aan een bedrijf in je buurt.  Onderling maak je dan afspraken tegen welke prijs je die energie levert.  Helaas moet er altijd over geleverde energiebelasting en btw betaald worden. Desondanks kan dit voor beide partijen een gunstige regeling zijn. Een belangrijke voorwaarde is wel dat de buur de energie op hetzelfde moment gebruikt als dat de energie opgewekt wordt.

Energie delen levert pas voordelen op als je dit met een groot aantal producenten en gebruikers van energie samen regelt en je onderling ook beter kunt afstemmen dat de productie en het gebruik van energie gelijktijdig plaats vindt. Ofwel je vormt een energiegemeenschap waarvan de leden samen afspraken maken over productie en verbruik van energie en ook de tarieven samen bepalen.

Energiecoöperatie Berkum u.a., onderzoekt op dit moment de mogelijkheden van het opzetten van een energiegemeenschap om het delen van energie ook in Berkum mogelijk te maken. Wil je meer weten kom dan naar de inloop – informatieavonden iedere donderdagavond van 19:00 -21:00 uur in de BEN-ruimte bij de Weijenbelt. Of meld je aan voor de Nieuwsbrief.

Nog beter, steun ons door lid te worden van Energiecoöperatie Berkum u.a.

Zie: https://www.berkumenergieneutraal.nl/aanmelding-energie-cooperatie-berkum-u-a/

Johan Vogelaar
Voorzitter Energiecoöperatie Berkum u.a.

©  Berkum Energieneutraal